12 березня – Всесвітній день ананаса фото: depositphotos.com
Сьогодні заборонено злитися і лаятися
12 березня відзначається Всесвітній день ананаса, Всесвітній день боротьби з кіберцензурою, Всесвітній день боротьби з глаукомою. Віряни вшановують пам’ять святого преподобного сповідника Теофана Сигріянського.
Всесвітній день ананаса
Це неофіційне свято було започатковане на Гавайських островах 1970 року, коли компанія Fresh Del Monte представила новий сорт ананаса «Золотий», відомий своєю особливою соковитістю та солодкістю. Саме 12 березня відбулася перша дегустація цього сорту, що стало початком традиції святкування.
Ананас, родом з тропічних регіонів Америки, був вперше описаний європейськими дослідниками, такими як Христофор Колумб та сер Волтер Рейлі, які зустріли цей фрукт у Вест-Індії. У 19 столітті ананаси намагалися вирощувати навіть в Україні, зокрема на південному заході, але через складність вирощування та високі витрати вони залишалися символом розкоші.
Всесвітній день боротьби з кіберцензурою
12 березня кожного року планета відзначає Всесвітній день боротьби з кіберцензурою (World Day Against Cyber Censorship). Ініціаторами створення свята виступила «Міжнародна амністія» разом з організацією «Репортер без кордонів» у 2008 році.
Метою Всесвітнього дня боротьби з кіберцензурою є заохочення людства до розвитку свободи слова та рівних можливостей в інтернеті. До 12 березня організовують різноманітні тематичні розмови з IT-спеціалістами, операції свободи для розблокування доступу сайтів і таке інше.
Всесвітній день боротьби з глаукомою
12 березня кожного року відзначаємо Всесвітній день боротьби з глаукомою (World Glaucoma Day), який відзначається з 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації пацієнтів і Всесвітньої організації товариств глаукоми.
Глаукома – це група важких хронічних захворювань ока, які призводять до цілковитої сліпоти через підвищення внутрішнього тиску ока та атрофії зорового нерва.
Всесвітній день боротьби з глаукомою має за мету залучення суспільства до своєчасної діагностики захворювання та обов’язкового лікування. Проблемою є пізнє звернення до лікаря, коли зір вже майже втрачений. Людей, хворих на глаукому – близько 100 мільйонів, тому вкрай важливо підвищувати поінформованість про сумні наслідки хвороби.
Яке сьогодні релігійне свято
12 березня у церковному календарі – день пам’яті святого преподобного ісповідника Теофана Сигріянського. Він був видатним візантійським ченцем, літописцем і захисником іконопочитання. Він народився у Константинополі в знатній родині, яка підтримувала традиції іконопочитання, навіть у часи гонінь. Його батько, Ісаак, був пов’язаний з імператором Львом III Ісавром, що забезпечило Теофану гарну освіту.
Теофан обрав монаше життя, заснував монастир у Сигріанській області (Мала Азія) та присвятив себе молитві, переписуванню богословських книг і духовному служінню. Він також брав участь у Сьомому Вселенському Соборі 787 року, який засудив іконоборство.
Читайте також: Церковний календар на березень 2025 року
Що не можна робити цього дня
- Заборонено злитися і лаятися – будете нещасливими.
- Не можна виходити з дому ввечері, виносити сміття.
- Не варто пити алкогольні напої.
Народні прикмети і традиції
- Цього дня встановилася справжня весняна погода – до негожого літа;
- Кінь у хліві голосно ірже – буде щастя;
- Дерева покрив іній – чекайте на дощовий червень.
Пам’ятні події 12 березня
- 1169 рік – відбувається розорення Києва – захоплення і розграбування Києва коаліцією з 11 князів;
- 1229 рік – закінчення VI хрестового походу: згідно з мирним договором між султаном Єгипту аль-Камілем і імператором Священної Римської імперії Фрідріхом II Гогенштауфеном, Єрусалим, Назарет та Вифлеєм передають хрестоносцям в обмін на мир;
- 1241 рік – монгольські війська на чолі з ханом Субедеєм штурмом оволодівають укріпленим Верецьким перевалом в Карпатах;
- 1365 рік – герцог Рудольф IV засновує Віденський університет;
- 1496 рік – євреїв виганяють із Сирії;
- 1633 рік – польський король Владислав IV затверджує Петра Могилу митрополитом Київським і всієї Русі;
- 1812 рік – у Каракасі стається землетрус, який знищує місто та забирає життя 20 тисяч осіб;
- 1910 рік – футбольна збірна Англії громить команду Франції з рахунком 20:0;
- 1913 рік – Канберра стає столицею Австралії;
- 1930 рік – Магатма Ґанді з прихильниками виступає в Соляний похід, демонстративно та ненасильницькі порушуючи колоніальну соляну монополію Раджу;
- 1938 рік – війська Гітлера перетинають німецько-австрійський кордон; оголошено «аншлюс» обох держав;
- 1947 рік – президент США Гаррі Трумен висуває зовнішньополітичну програму («Доктрина Трумена»), згідно з якою Америка готова надавати допомогу усім «вільним народам» проти загрози комунізму;
- 1968 рік – Маврикій здобуває незалежність;
- 1989 рік – Тім Бернерс-Лі пропонує глобальний гіпертекстовий проєкт, нині відомий як Всесвітнє павутиння;
- 1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Кубою;
- 1994 рік – перші 32 жінки ординовані у священники Церкви Англії у Бристольському соборі;
- 1999 рік – Чехія, Польща та Угорщина вступають до НАТО;
- 2000 рік – Папа Римський Іван Павло ІІ привселюдно вибачається за гріхи Католицької Церкви перед людством;
- 2003 рік – ВООЗ випускає глобальне оповіщення про спалах коронавірусу SARS-CoV.
Іменини
День ангела сьогодні святкують Григорій, Феофан, Семен, Симеон.
Читайте також:
- Місячний календар на березень 2025: коли Повня та Молодик?
- Місячний календар стрижок на березень 2025: найкращі дати для зміни зачіски
- Календар рибалки на березень 2025: коли краще ловити рибу?
- Місячний посівний календар на березень 2025: готуємо сад до весняного сезону