У вас можуть бути ці проблеми, якщо батьки не казали вам “Я тебе люблю”
Відбиток відносин із батьками усі ми проносимо в душі крізь все життя.
Відстороненість батьків щодо дитини може зробити людину емоційно холодною в дорослому житті / фото ua.depositphotos.com
Методи виховання, ставлення батьків до дитини та загальна атмосфера в сім’ї мають вирішальне значення у формуванні психологічного портрету людини. Зокрема психологи вважають важливим, аби батьки говорили дитині, що люблять її. Про це пише видання Parade.
“Фраза”Я люблю тебе” допомагає дітям відчувати себе захищеними та цінними. Це допомагає створити стиль надійної прив’язаності, який згодом стане моделлю для майбутніх стосунків. Це зміцнює їхню впевненість у собі та стійкість. Коли діти знають, що їх люблять беззастережно, вони краще готові долати труднощі та будувати позитивні стосунки”, — каже клінічний психолог доктор Дакарі Квімбі.
За словами психологів, люди, які в дитинстві не чули від батьків “я люблю тебе”, у дорослому житті можуть демонструвати певні негативні риси характеру. Зокрема це:
Відео дня
Низька самооцінка. Відчуття батьківської любові в ранньому дитинстві закладає основу для самооцінки. Тож не відчуваючи любові батьків дитина матиме низьку самооцінку, яка найімовірніше перейде і на доросле життя.
Постійна потреба в схваленні від інших. Люди можуть стати невпевненими в собі, тому що вони не відчувають себе цінними, каже дипломований психолог доктор Бренді Сміт.
Прагнення догоджати людям. Якщо в дитинстві людина не відчуває себе потрібною, у дорослому житті вона зазвичай намагається довести свою цінність, вдаючись до поведінки, яка, на їхню думку, подобається іншим людям.
Відсутність самоідентичності. Усе це догоджання людям може перетворити людину на хамелеона, який постійно змінює свою поведінку і погляди залежно від обставин.
Перфекціонізм. “Намагаючись заслужити прихильність, яку не дарували вільно в дитинстві, дехто може прагнути до досконалості в усьому, що вони роблять, вважаючи, що їм потрібно заслужити любов і схвалення досягненнями”, — говорить доктор Квімбі.
Страх бути відкинутим. Дипломований психолог доктор Бріттані МакГіхан каже, що люди, яким у дитинстві не сказали “Я люблю тебе”, зазвичай мають внутрішнє переконання, що з ними щось не так. Як наслідок, вони можуть бути надмірно обережними у питаннях кар’єри чи стосунків.
Страх бути покинутим. Батьківська любов здається слабкою, коли людина отримує її рідко, і ці почуття можуть проявлятися в дорослому віці. У дорослому віці це означає, що людина надмірно вибачається, не завжди чесно ділиться своїми почуттями, не дотримується кордонів і може здаватися невпевненою.
Проблеми з контролем емоцій. Психолог доктор Гейл Макбрайд каже, що діти вчаться контролювати власні емоції в стосунках з батьками. Якщо в дитинстві не було подібної практики, у дорослому віці це може стати проблемою і призвести до емоційних спалахів.
Емоційна відстороненість. Також часто зустрічається як наслідок недостатнього прояву любові з боку батьків. Якщо ваші батьки не показували душевну відкритість у стосунках з вами, то і вам неймовірно складно буде навчитися такій відкритості.
Труднощі з довірою та вираженням любові у стосунках. Стосунки з батьками є першими, які ми маємо. Якщо вони бідні на відвертість, ми можемо сумніватися, чи можна виробити щиру прихильність до інших.
Труднощі з оцінкою відносин. Люди, які не чули в дитинстві “Я люблю тебе”, в дорослому житті можуть будувати відсторонені холодні дорослі стосунки, або навпаки можуть чіплятися за токсичні стосунки, не бачачи в них проблеми.
Тривога і депресія. Люди, які виросли, почуваючись нелюбимими, у дорослому віці більш схильні до проблем із психічним здоров’ям.
Інші цікаві матеріали на тему психології
Як писав УНІАН, батьки ніколи не повинні обговорювати при дітях деякі “важкі” теми, які прямо не стосуються самих дітей. Подібні розмови, наприклад, про фінансові проблеми сім’ї, можуть здатися корисними, але насправді крадуть щастя у дітей.
Також ми розповідали, що таке “співзалежні стосунки” і чому їх потрібно уникати.